#1 2009-11-27 18:36:31

 paranoidalna

Meijin

Punktów :   

Goth

Terminy "gotyk", "goth" są często używane zamiennie z określeniami o szerszych znaczeniach, które nie mają polskich odpowiedników: jak "Dark Culture", "Dark Independent". Znane są one pod nazwą "Subkultury Gotyckiej”. Zdefiniowanie tych pojęć jest trudne, gdyż mimo długiej historii oraz odciśnięcia się w muzyce, literaturze i filmie opierają się one jednoznacznym definicjom.

Subkultury mają często swój własny slang, dresscode (zasadę ubioru) , ideologię i zainteresowania (np. muzyka). Jako wyznacznik przynależności do subkultury gotyckiej przyjmuje się charakterystyczny choć bardzo różnorodny wizerunek, słuchanie określonych gatunków muzyki, uczęszczanie na gotyckie imprezy, a także określony sposób bycia (Filipiak 2003). Jakkolwiek bycie Gotem może oznaczać spełnianie wszystkich tych warunków lub też niektórych z nich. Osoby należące do subkultury uczestniczą w niej też mniej lub bardziej aktywnie. Często wiele osób zaprzecza wręcz przynależności do subkultury gotyckiej. Nie ma w tym nic dziwnego - słowo subkultura ma pejoratywne znaczenie i kojarzy się z czymś gorszym, "poniżej" szeroko pojętego poziomu kultury, a słowo przynależność jest zaprzeczeniem jednej z najważniejszych cech Gotyku - indywidualizmu.

Jak każdy podział, wyodrębnienie subkultury gotyckiej jest bardzo subiektywne. Jednak stosowanie kryteriów podziału ma sens, jeżeli ma w czymś pomóc - tym wypadku poznaniu i określeniu cech przynależności.

Zdefiniowanie ideologii w Gotyku jest trudne, jeżeli w ogóle da się tu mówić o jakiejkolwiek ideologii. Opiera się ona zarówno na nastroju jak i specyficznej estetyce. Cechą "Dark Culture" jest raczej tolerancja, choć sposób bycia i ubierania powoduje często przypisywanie jej przemocy, nienawiści a nawet rasizmu. Nie ma tu określonych poglądów politycznych jak w przypadku punku czy ruchu hippisowskiego. Raczej kładziony jest nacisk na indywidualizm i intelektualizm, co odbierane jest (i słusznie) często jako sceptycyzm i cynizm. Poglądy polityczne są raczej lewicowo liberalne lub anarchistyczne, jednak nie jest to regułą.

Jeżeli chodzi od stosunek do religii, sprawa wygląda podobnie. subkultura gotycka nie jest związana z jakąś konkretna religią. Natomiast określona estetyka powoduje, iż wiele elementów pochodzi z kultury i tradycji chrześcijańskiej. Dość swobodnie traktuje się obiekty kultu, będące zwykle tłem fotografii, a elementy taki jak krzyże, klucze nilu czy młoty thora mają znaczenie bardziej dekoracyjne niż religijne. Wśród gotów znaleźć można osoby zarówno wierzące jak i niewierzące. Powszechne jest za to natomiast podchodzenie do religii z pewnym dystansem.

Stereotyp mody gotyckiej to ciemne mroczne stroje. Wygląd silnie wypełniony erotyzmem. Stereotypowy gotycki wygląd to czarne włosy, ostry wyzywający makijaż, ciemne paznokcie, ciemny strój, piercing, tradycyjnie stroje z epoki elizabethańskiej, wiktoriańskiej, średniowieczne lub też nawiązujące do klimatów batcave w stylu bardziej punkowym. Z klasycznego wyglądu, wraz z rozwojem styli muzycznych, wyewoluowała duża ilość odmiennych styli, na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie niepodobnych, takich jak Gothic lolita czy cyberGoth.

Cechą, która powoduje, iż Goth zalicza się do subkultury jest to, iż jak w subkulturze napotyka się tu na hierarchię (Filipiak 2003). To co jest wspólne z pozostałymi subkulturami to, iż pozycja w hierarchii niezależna jest od statusu materialnego czy społecznego, ale od entuzjastycznego uczestniczenia i kreatywności. Wpływ na status ma tutaj np. założenie zespołu, DJ-owanie, kreowanie swojego wizerunku przez tworzenie lub kolekcjonowanie strojów, organizowanie imprez, tworzenie sztuki, zinów lub forów internetowych. Hierarchia nie jest jawna aczkolwiek zauważalna (Hodkinson 2002).

Alternatywność subkultury gotyckiej jest jednym ze sposobów ucieczki od głównego nurtu kultury masowej i powiązana jest zarówno z postmodernizmem jak i mistycyzmem New Age (Kubiak 2005). Z pewnością jest ucieczką od rzeczywistego świata. Co zauważalne hierarchia wewnątrz subkultury zwykle nie tylko nie odzwierciedla ale jest diametralnie różna od statusu konkretnych osób w społeczeństwie.

Brak sztywnych ram, eklektyzm muzyczny oraz zdolność do adaptacji to główne cechy, dzięki którym kultura Dark Independent przetrwała i ma się dobrze. Zarówno romantyzm jak i fascynacja światem pozazmysłowym, podświadomością i mroczną stroną człowieczeństwa są naturalną cechą wrażliwych ludzi. Ważną cechą jest też ciągła ucieczka od głównego nurtu i komercjalizacji, która zabiła wiele subkultur.


http://img708.imageshack.us/img708/8607/kagaminetwinsbestfriend.jpg

Offline

 

#2 2009-11-27 20:38:41

Kikyo

cc66ff

Re: Goth

W kulturze gotyckiej lubię przede wszystkim światopogląd. Właśnie to o tolerancji, dystansie, sceptycyzmie, względnej apolityczności i nacisku na intelekt. Jeśli chodzi o gotycki wygląd, to ubieram się na czarno, głównie w sukienki i spódnice i maluję się jak gotka (mocno obrysowane oczy, czerwone usta, jasny puder). Nie wyglądam, jakbym urwała się z sesji fotograficznej na cmentarzu, bo przewiduję, że nie byłoby ładnie w takiej stylistyce, zapożyczam więc pojedyncze elementy stylu

 

#3 2010-04-02 19:29:41

 Broly

Dachinko

Punktów :   

Re: Goth

Uwielbiam koszule z tymi falbankami, koronkami i innymi dodatkami. Te ciemne makijaże. Dlatego uwielbiam Phantasamgorię


http://img121.imageshack.us/img121/6272/kaigif.gif

Offline

 

#4 2010-05-15 22:42:13

 KatadziinaChan

Meijin

Punktów :   

Re: Goth

Nie znam żadnego gota. Ich poglądy jak najbardziej mi się podobają. Jeżeli chodzi o  wygląd to ciemne ciuchy, pełne erotyzmu oczywiście na tak xD
A makijaż raczej nie, zbyt duży makijaż mnie obrzydza, chociaż to też zależy od osoby ~


http://i41.tinypic.com/14n30p.jpg
*.*

Offline

 

#5 2010-12-03 14:51:00

Shira

Dachinko

Punktów :   

Re: Goth

Byłam zwykłym człowiekiem, przez przypadek przyjechałam do Bolkowa w dzień Castle Party, i tak się zaczęło"" a pół roku później zaczęłam sluchać metalu .. do rocka gotyckiego zazwyczaj się przekonać nie mogę.

wygląd i poglądy, wszystko mnie pociąga w stylu gotyckim. Ale na pewnych forach (nie będę wymieniać) przekonałam się, że jednak spora część gotów nie pasuje do idei tolerancji i przykładowo zwie Manę transwestytą..."

Offline

 

#6 2010-12-03 18:28:26

 Guren

Meijin

Punktów :   

Re: Goth

Goci zawsze mnie fascynowali ! Zwłaszcza ta ich tajemniczość  ^^ Jestem jednym z ludzi którzy ogladaja sie za nim na ulicach xd Lubie podpatrywać sposób w jaki się ubieraja albo maluja.Podobnie jak Monsun kocham koronk, aksamity czy wstażki *-* Sama jednak nigdy nie miałam jakis specjalnych aspiracji na gotha ale lubię czasami posłuchac sobie Nightwisha czy Within Temptation

Offline

 

#7 2010-12-04 15:16:34

BillieTheKid

Host

Punktów :   

Re: Goth

Dopóki nie zobaczyłam jakichś niby-gotów w teledysku do "Tainted Love" MM, jakoś mnie ta społeczność nie interesowała. Potem - nagła, wielka miłość, a jak w dodatku okazało się, że mój ojciec słuchał pierwszego w historii zespołu uważanego za gotycki - Dead Can Dance, to już w ogóle nie mogłam się oderwać. Potem jednak doszłam do wniosku, że aby mieć takie a nie inne zainteresowania nie muszę wyglądać jak samobieżna reklama zakładu pogrzebowego. Ale ich styl nadal mnie interesuje, nie ma nic piękniejszego niż zdjęcia kobiet z Castle Party^^


Lady Zgaga FTW!
http://i662.photobucket.com/albums/uu342/bansheesref/4dcd21c944f54.gif

Offline

 

#8 2010-12-06 13:40:09

Shira

Dachinko

Punktów :   

Re: Goth

jedyne, co mi się mniej podoba, to cybergot. ale nie mam nic do nich, zreszta co bym miała mieć.

Offline

 

#9 2010-12-06 15:52:21

 Guren

Meijin

Punktów :   

Re: Goth

Czy ja wiem ... Cyber goci tez mi sie podobaja .. znaczy się w zyciu sama bym sie tak nie ubrała ale fakt ile pracy wkładaja w swój wyglad no i te cyberloksy ... To całkiem fascynujące xd
Chociaz rzeczywiscie wole zwyczajnych gothów ^^

Offline

 

#10 2010-12-19 13:32:48

Shira

Dachinko

Punktów :   

Re: Goth

Goci, jak każda społeczność, to ludzie dwulicowi. I nie wolno mówić,że wszyscy są świetni i tolerancyjni, ani przeciwnie.

Ostatnio edytowany przez Shira (2010-12-19 13:34:26)

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://kamienie-dekoracyjne.pl/ https://klinikastonava.cz/ Ciechocinek spa