#1 2010-02-21 13:47:38

Manako

cc66ff

Maniery

Maniery w różnych sytuacjach w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Przedstawienie się:

1. Przy pierwszym spotkaniu Japończycy zwykle kłaniają się zamiast podawać dłonie zachodnim zwyczajem, ale kiedy próbujemy się im odkłonić, wyciągają i podają dłoń do uścisku.
2. Japończycy w formalnych sytuacjach zwykle kłaniają się lub odmiennie używają skinienia głowy. Zwyczaj kłaniania się zawiera różne odcienie w zależności od sytuacji oraz więzi między ludźmi.
3. Wizytówki są niezbędne w kontaktach biznesowych - powinno się je podawać za pomocą obu dłoni skierowane właściwą stroną do odbiorcy.
4. Wizytówkę również odbiera się obiema dłońmi; najpierw należy ją obejrzeć i przeczytać nazwę firmy. Nigdy nie należy chować wizytówki do spodni i na niej siadać.

Codzienne życie:

1. Nigdy nie spóźnij się na umówiony termin.
2. W Japonii nie ma takiego zwyczaju jak "pierwszeństwo dla kobiet".
3. Na ulicy unikaj nadmiernego psychicznego i wzrokowego kontaktu - zapomnij całkiem klaskania i wskazywania wprost na kogoś swoim palcem (użyj do tego dłoni jeśli musisz).
4. Dla Japończyków, milczenie jest często bardziej wymowne od słów.

Gratulacje i kondolencje:

1. Szczęśliwe wydarzenia takie jak śluby, narodziny dzieci, pójście do szkoły są społecznie lansowane i wspierane.
2. Dawanie pieniędzy jest normalne przy takich ceremoniach jak ślub i pogrzeb. Pieniądze podaje się specjalnych na tę okazję kopertach.
3. Podczas żałobnych uroczystości daje się monetarny dar zwany "Koden".

http://hansruinemans.files.wordpress.com/2009/08/japanese-greeting-211008201.jpg

 

#2 2010-04-01 15:05:05

 KatadziinaChan

Meijin

Punktów :   

Re: Maniery

Z jednej strony takie ukłony okazują szacunek i je podziwiam, ale z drugiej mnie śmieszą. Nie wyobrażam sobie, ze mogłabym się zapoznawać z kimś w moim wieku i się ukłonić, przynajmniej nie w Polsce.
Poza tym ukłony na zapoznanie się są według mnie jakieś sztywne.

Czyli jak ktoś nie jest Japończykiem to podają mu rękę ? To mi się kojarzy trochę z tym, że chcą zachować swoje obyczaje tylko dla siebie.
To by mnie Japończycy nie polubili, bo jak idę to się wszędzie rozglądam, bo szukam czegoś ciekawego do sfotografowania, jednocześnie obserwuję innych ludzi, ale tak żeby nie zauważyli xD


http://i41.tinypic.com/14n30p.jpg
*.*

Offline

 

#3 2010-05-02 18:41:05

 pucchan

Host

Punktów :   

Re: Maniery

Znalazłam coś dotyczącego manier przy jedzeniu pałeczkami. Przyznam, że nie miałam pojęcia o tym, jakie drobiazgi mogą być uznane za niestosowne przy stole.

Nazwa:     Błąd:    
1  渡し箸             watashi bashi: Kładzenie pałeczek bokiem na górze naczynia    
2  探り箸             saguri bashi: Mieszanie w zupie w poszukiwaniu ostatniego kawałka tofu itd.    
3  突き箸・刺し箸     tsuki bashi, sashi bashi: Przebijanie jedzenia pałeczkami    
4  直箸             choku bashi: Używanie własnych pałeczek, zamiast tych służących do podawania jedzenia, by wziąć coś ze wspólnego naczynia    
5  もぎ箸             mogi bashi: Zjadanie resztek ryżu i jedzenia przyczepionych do pałeczek    
6  重ね箸             kasane bashi: Jedzenie potrawy bez przerwy (łapczywość?)    
7  持ち箸             mochi bashi: Chwycenie naczynia, szklanki tą samą ręką, w której trzymamy nasze pałeczki    
8  迷い箸             mayoi bashi: Machanie pałeczkami nad potrawami gdy zastanawiamy się, co następne zjeść    
9  受け箸             uke bashi: Trzymanie pałeczek, gdy prosimy o dokładkę ryżu    
10 掻き箸             kaki bashi: Trzymanie miski przy ustach i wydobywanie pałeczkami resztek potrawy    
11 舐り箸             neburi bashi: Zlizywanie pałeczek    
12 撥ね箸             hane bashi: Odpychanie nielubianych składników potrawy pałeczkami    
13 寄せ箸             yose bashi: Przyciąganie potrawy bliżej nas za pomocą pałeczek    
14 洗い箸             arai bashi: Mycie pałeczek w zupie    
15 指し箸             sashi bashi: Wskazywanie ludzi lub przedmiotów pałeczkami    
16 すかし箸             sukashi bashi: Zamiast obrócić rybę na drugą stronę – wygrzebywanie mięsa spod kości    
17 揃え箸             soroe bashi: Nagłe pchanie potrawy za pomocą pałeczek    
18 空箸             kara bashi: Podnoszenie jedzenia, ale bez spożywania    
19 移り箸・渡り箸     utsuri bashi, watari bashi: Mierzenie na jedną potrawę, by nagle zmienić zdanie i sięgnąć po inną    
20 涙箸             namida bashi: Skapywanie zupy z pałeczek

I jak tam wasza umiejętność jedzenia pałeczkami? ^^

Offline

 

#4 2010-05-02 19:40:23

 Guren

Meijin

Punktów :   

Re: Maniery

Kilka z nich nawet kojarzyłam ale rzeczywiście ilość błędów które można zrobić jest przerażająca xdd
Od kiedy pamiętam zawsze dziwiłam sie jacy drobiazgowi pod względem zasad kultury są Japończycy. Oczywiście w Polsce tez mam sporo zasad ale nie jest i ich chyba aż tak dużo >w<

Offline

 

#5 2010-05-08 18:46:13

Shirubia

cc66ff

Re: Maniery

wyobrazacie sobie takie maniery w Europie? bo ja nie, np takie kłanianie się od razu by pomysleli ze jakies czuby.
Bardzo bym chciała zeby takie cos bylo u nas ale to nie realne ;c
hah chyba mam cos z japoca :3, idac ulica nie zwracam na nic uwagi nie ogladam sie za siebie nie patrze na innych ludzi, przez co pptem maja pretensje bo nie poznaje znajomych xD
A co do tych manierów przy stole nie no za duzo maja niestosownych zachowac ;p pewnie gdybym jadła u nich posiłek to by mnie uznali za niechluja xD ( wedłóg ich "kodeksu" )

 

#6 2010-12-11 12:46:03

 namida.

Ningen

Punktów :   

Re: Maniery

Mnie by chyba wywalili .
Ja kocham te ich maniery, chciałabym takie w polsce .

Offline

 

#7 2011-02-26 23:33:08

LullabyForLove

Dorei

Punktów :   

Re: Maniery

Wszystko co przeczytałam o błędach pałeczkowych to tak jakbym widziała siebie, wszystko to właśnie robię, pewnie nikt by mnie juz w Japonii nie zaprosił do siebie bo by za wiochmena uznali xd zawsze macham widelcem czy czymś zastanawiając się co by tu zjeść itd xd

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs mokotów mapka stronki Ciechocinek hotele wellness