#1 2009-08-12 16:05:17

 Etinette

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Kimona

Kimono jest to tradycyjny ubiór japoński, noszony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Słowo kimono oznacza dosłownie "coś do noszenia na sobie"
Jest to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie – nawet do pół metra. Według tradycji, kobiety nie mające męża powinny nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi.

Rodzaje kimon damskich:
Kurotomesode (黒留袖 ; くろとめそで): kimono czarne, zdobione poniżej talii. Kurotomesode to najbardziej uroczyste kimono dla mężatek, często nosi je matka panny młodej lub pana młodego na ślubie. Zwykle na rękawach, piersi i plecach wydrukowane jest pięć kamon (herbów rodzinnych).

Furisode (振袖 ; ふりそで): furisode dosłownie oznacza "kołyszące się rękawy" – jego rękawy mają długość około 100-107 cm. Furisode to najbardziej uroczyste kimono dla panien. Ma ono wzory na całej powierzchni i zakładane jest zwykle na ceremonię dojrzałości (Seijin-shiki), a także na ślub i wesele (przez niezamężne krewne panny młodej).

Irotomesode (色留袖 ; いろとめそで): kimono jednokolorowe, zdobione tylko poniżej talii. Irotomesode jest nieco mniej uroczyste niż kurotomesode; noszą je mężatki, zwykle bliskie krewne państwa młodych na ślubie. Irotomesode może mieć trzy lub pięć kamon.

Hōmongi (訪問着 ; ほうもんぎ): dosłownie ubiór wizytowy. Charakterystyczne dla tego rodzaju kimono są wzory na ramionach, szwach i rękawach, pod względem uroczystości plasuje się nieco wyżej niż bardzo podobne tsukesage. Hōmongi mogą nosić zarówno panny, jak i mężatki, na ślubach i weselach często zakładają je przyjaciele panny młodej. Można w nim też pójść na formalne przyjęcie.

Tsukesage (付け下げ ; つけさげ): tsukesage ma skromniejsze wzory niż huomongi, które pokrywają mniejszą jego powierzchnię, zwykle poniżej talii. Kimono takie mogą nosić panny i mężatki.

Iromuji (色無地 ; いろむじ): jednokolorowe kimono noszone przez kobiety dowolnego stanu cywilnego, przeważnie na ceremoniach parzenia herbaty. Farbowany jedwab może być zdobiony (rinzu, przypominający żakard), ale nie ma różnokolorowych wzorów.

Komon (小紋 ; こもん): po polsku drobny wzór. Kimono zdobione drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Dość swobodne; można je nosić po mieście lub ubrać się w nie (dobrawszy odpowiednie obi) do restauracji. Komon mogą nosić panny i mężatki.

Edo-komon (江戸小紋 ; えどこもん): rodzaj komon zdobiony maleńkimi kropkami ułożonymi w gęste wzory tworzące większe ugrupowania. Technika barwienia Edo-komon pochodzi od klasy samurajów z okresu Edo. Kimono z takim wzorem ma ten sam stopień uroczystości, co iromuji, jeśli ozdobi się je kamon, można je nosić jako ubiór wizytowy zamiast tsukesage lub hōmongi.

Yukata (ゆかた): swobodne, letnie kimono bez podszewki, zwykle bawełniane, płócienne lub konopne. Yukaty nosi się na festynach na świeżym powietrzu, pełni rolę piżamy i szlafroka, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Kimona męskie nie są tak barwne i różnorodne jak damskie. Obecnie męskie kimono różnią się od siebie głównie tkaniną i wzorami. Typowy ubiór męski ma przytłumione, ciemne kolory: czernie, ciemne zielenie i odcienie niebieskiego, czasem brązy. Dominują tkaniny matowe. Niektóre stroje zdobione są w delikatne wzory, materiał ozdobny bywa stosowany często w bardziej swobodnych ubiorach, mogą one mieć także nieco jaśniejszy kolor, taki jak rozjaśnione odcienie purpury, zieleni i niebieskiego. Zawodnicy sumo noszą niekiedy bardzo jasne stroje, na przykład w kolorze fuksji.

Dodatki do kimon i z nimi związane:
Geta (下駄)- Są to drewniane sandały dla mężczyzn i kobiet noszone do yukata. Gejsze noszą yukata o nieco innym wyglądzie.
Hakama (袴) – rodzaj spódnicy lub bardzo szerokich spodni, według tradycji noszony tylko przez mężczyzn, obecnie jednak robią to także kobiety. Hakamę nosi się także, ćwicząc pewne sztuki walki, takie jak aikido. Hakama jest plisowana, ma koshiitę – sztywną lub wyłożoną miękkim materiałem podkładkę w niższej części pleców, oraz himo – długie pasma płótna, owinięte wokół talii oraz obi. Hakama może być bardzo uroczysta lub wizytowa – zależy to od wzoru. Hakama powinna wchodzić w skład bardzo uroczystego stroju męskiego.
Haori (羽織) – płaszczyk do kimono, sięgający bioder lub ud, sprawia, że strój staje się bardziej uroczysty. Haori nosili mężczyźni, póki pod koniec okresu Meiji nie zmieniła się moda. Obecnie noszą je także kobiety, choć damskie haori są zwykle nieco dłuższe.
Haori-himo: ozdobiony frędzlami, sznurowe zapięcie do haori. Kolorem najbardziej uroczystym dla haori-himo jest biały.
Obi (帯) – japoński odpowiednik szarfy lub pasa., używany do kimono. Obi nosi się w różny sposób, zależnie od okazji. Kobiece obi są bardziej ozdobne.
Tabi (足袋) – skarpety o dwóch palcach, sięgające kostek; nosi się je do sandałów.
Waraji (草鞋) – również rodzaj sandałów, noszą go zwykle mnisi.
Zori (草履) – sandały plecione z płótna, skóry lub trawy. Zori mogą być bogato zdobione, mogą też nie mieć ozdób wcale. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zori plecione z trawy z białymi paskami są najbardziej uroczystymi butami dla mężczyzn. Przypominają nieco buty "japonki".
Kanzashi – ozdoby do włosów, które często bywają kunsztownie upięte. Mogą to być kwiaty z jedwabiu, drewniane grzebienie, nefrytowe szpile itd.
Datejime - pas bawełniany, którym obwiązuję się w pasie (gdy założone jest już nagajuban, a także w końcowej fazie obi).
Hadajuban - jedwabna, lecz w obecnych czasach częściej spotykana bawełniana koszula bez guzików.
Susoyoke - dość szeroki, bawełniany pas materiału okalający ciało od pasa w dół (przypomina bardzo fartuch używany przez Japończyków).
Nagajuban - długa, bawełniana halka noszona pod kimonem właściwym.

source: wikipedia.pl

http://kaoru88.files.wordpress.com/2008/06/kimono_parts.png
http://trinitygames.files.wordpress.com/2010/10/geisha.jpg
http://yeinjee.com/wp-content/uploads/2009/07/japan-yui-aragaki-001.jpg
http://images.travelpod.com/users/imapilot/souther_japan.1195027860.young-boy-in-the-male-kimono-for-.jpgTo chyba jedna z największych ikon Japonii, mieliście kiedyś na sobie jakieś kimono, co o nich uważacie i czy chcielibyście kiedyś jakieś posiadać? Ulubione rodzaje, materiały?http://img15.imageshack.us/img15/5617/kameei.jpg

Offline

 

#2 2009-09-11 16:33:04

 paranoidalna

Meijin

Punktów :   

Re: Kimona

Oj tak, piękne są. Kimono.. jedwabne.. ahh marzenie ^^ ale liczę na to że kupie sobie choćby yukate bo też jest ładna :3


http://img708.imageshack.us/img708/8607/kagaminetwinsbestfriend.jpg

Offline

 

#3 2009-10-17 15:39:44

valentine

cc66ff

Re: Kimona

zrobienie jednego kimona zajmuje średnio około roku.z naniesieniem ręcznie wszystkich wzorów na materiał it. (tj wyszyciem ich.) W "wyznaniach gejszy" gdzie wszystkie stroje i kimona były po prostu zjawiskowe,
kimona zostały zaprojektowane i zrobione specjalnie na potrzeby filmu i żeby nie tracić tyle czasu to wzory po prostu były namalowane.A efekt? praktycznie bez różnicy.
Byłoby dla mnie istnym marzeniem móc grać  w takim filmie i sobie codziennie hasać w kimonku albo yukacie *.*

 

#4 2009-10-20 22:46:51

Kikyo

cc66ff

Re: Kimona

valentine, pozwról, że zwrócę uwagę. Nie korzystaj z tego filmu jako ze źródła informacji o gejszach. Kimona były ok, ale całą reszta (zaczynając od fryzur, przez makijaż, na tańcu kończąc) nie ma z nimi nic wspólnego... to wyłącznie fikcja literacka.

Uwielbiam kimona ^^ Sama jestem w trakcie kompletowania zestawu. Mam komon, obi, obijime, obiage, obimakura i datehime. Jak uzbieram kasę, to dokupię kolejne elementy. A oto, co posiadam (gomene za poruszoną fotkę):

http://img62.imageshack.us/img62/3043/img2028q.jpg

 

#5 2009-10-21 16:42:03

valentine

cc66ff

Re: Kimona

ależ ja nie traktuję tego jako źródło informacji,zwroc uwage na to,ze mowilam o koncowym efekcie i caloksztalcie ;p
tym bardziej,że w 2006 roku został im przyznany oscar za kostiumy,
nagroda  CDG za Najlepsze kostiumy w filmie kostiumowym i taka sama nagrode przyznala tez Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych
: )

Ostatnio edytowany przez valentine (2009-10-21 16:45:34)

 

#6 2009-10-24 11:43:20

Katrin

cc66ff

Re: Kimona

To jest prześliczne *.*
Uszyjecie mi takie?
Albo przynajmniej Yukatę?

Te stroje mnie naprawdę powalają...

 

#7 2010-03-30 14:35:01

 paranoidalna

Meijin

Punktów :   

Re: Kimona

Pierwsze kimono jest zbyt słodkie.. nie lubie różowego xD Ale z chęcią bym założyła, już nawet różowe.

Liczę, że podzielisz się tym widokiem Monsun :3 Jakieś fotki i wiesz, pokażesz nam ^^


http://img708.imageshack.us/img708/8607/kagaminetwinsbestfriend.jpg

Offline

 

#8 2010-03-30 14:58:00

 Etinette

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Kimona

Mnie się to pierwsze właśnie podoba, śliczne jest^^ I też bym chętnie coś takiego przymierzyła, chociaż nie wiem czy miałabym cierpliwość^^http://img15.imageshack.us/img15/5617/kameei.jpg

Offline

 

#9 2010-03-30 21:02:10

 paranoidalna

Meijin

Punktów :   

Re: Kimona

Eti co do tej cierpliwości, to ja do najspokojniejszych też nie należę, ale w oczekiwaniu na taki efekt chyba bym jednak spokojnie czekała na rezultat, bo warto warto :3


http://img708.imageshack.us/img708/8607/kagaminetwinsbestfriend.jpg

Offline

 

#10 2010-03-30 21:21:50

zdzisuafa

Ronin

Punktów :   

Re: Kimona

mnie najbardziej podoba się to trzecie - moje ulubione kolory i nie za jasne xD
u fryzjera na fotelu nie usiedzę, ale w tym przypadku jakoś wytrwałabym, byle siebie w tymże odzieniu zobaczyć <3

Offline

 

#11 2010-04-01 13:34:16

 KatadziinaChan

Meijin

Punktów :   

Re: Kimona

Mnie się podobają wszystkie 3 fotki, ale w pierwszym kimonie nie podoba mi się jego kolor xD
Sama chciałabym najbardziej to 3 ubrać ^^


http://i41.tinypic.com/14n30p.jpg
*.*

Offline

 

#12 2010-04-04 21:17:55

 tomika

Pierwsza dama jrocka

Punktów :   

Re: Kimona

Mi się podoba najbardziej trzecie. To byłby szczyt marzeń ubrać kiedyś kimono lub yukate.
Jakiś czas temu czytałam artykuł o jakiejś kobiecie z Polski, której możeniem było wziąć ślub w kimonie. I udało jej się, nie pamiętam ile płaciła za sprowadzenie takiego, ale to musiała być duża kasa.


http://img13.imageshack.us/img13/2993/sygnaturatomika.jpg

Offline

 

#13 2010-04-04 22:03:04

Chiyo

cc66ff

Re: Kimona

Kimona są piękne!*.* ale ja bym chciała yukatę oczywiście ^^ i tak ceny za to są strasznie wysokie...
ślub w kimonie?^^ też bym chciała, ale bardziej ślub z Japończykiem >D

 

#14 2010-06-14 21:38:42

Arashi

cc66ff

Re: Kimona

Witam jestem tu nowa.
Tak się składa, że mam do sprzedania kimono Yukata ze szpilą Kanzashi i pasem obi- Wszystko nówka.
Jesli ktoś byłby zainteresowany proszę o kontakt e-mailowy tutaj daję zdjęcia.
http://poznan.gumtree.pl/c-Sprzedam-odz … Z210893201

Sama jestem zakochana w japońskich kimonach. Posiadam nowe furisode, yukatę, 8 pasów obi, katsurę z kanzashi, kimono ślubne Uchikake, torebki i zori właściwie prawie wszystko, łącznie z akcesoriami kitsuke. Mam zamiar porobić sobie bardziej profesjonalną sesję zdjęciową w kimonach. Jak zrobie chętnie wrzucę. Wszystko kupowałam w przeciągu 6 lat Teraz poluję na homongi.

Właściwie mam już upatrzone. Niestety jest bardzo drogie i kwota widniejąca przy kimonie naprawdę bardzo by mi pomogła w kupnie homongi.
Wiem o tym sorki, ale przez chwilę nie mogłam edytować poprzedniego postu

Nie pisz posta pod postem w tak krotkim czasie, mozesz zawsze zedytowac. Regulamin naprawde nie gryzie, zapraszam do lektury. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez Arashi (2010-06-14 21:41:15)

 

#15 2010-07-25 13:50:53

yokai

cc66ff

Re: Kimona

Jedyne kimono jakie mam to do treningu aikido xD, więc nie mam sie czym pochwialić.^^
A jeśli chodzi o zdjęcia, to uwazam, że pierwsze jest przecudne*_*. Kolorystyka jest genialna...

 

#16 2010-07-25 17:15:27

 tomika

Pierwsza dama jrocka

Punktów :   

Re: Kimona

Na konwencie mieliśmy panel o kimonach, pani bardzo fajnie opowiadała o historii, rodzajach kimon i wszystkich potrzebnych akcesoriach. Na koniec odbył się pokaz ubierania kimon... ja bym nie wytrzymała godziny szarpania się z tymi wszystkimi warstwami i milionem sznurów.
Jak pojawią się foty to wrzucę.


http://img13.imageshack.us/img13/2993/sygnaturatomika.jpg

Offline

 

#17 2010-07-26 22:58:09

Ryuuki

cc66ff

Re: Kimona

Wszystkie trzy zdjęcia mi się podobają.
Co do pierwszej. Wyjątkowo akceptuje róż w kimonach. W końcu to kolor kwiatów wiśni. Na święto podziwiania ich nadaje się jak najbardziej.
Drugie. Nie wiem czemu ale podoba mi się najbardziej.
Trzecie. Zdecydowane nie, mimo pięknego zdobnictwa to jakoś do mnie nie trafia.

Co do "Wyznań gejszy". Prawie każda tam paradowała w rozpuszczonych włosach. Z tego co wiem to po ułożeniu fryzury nie niszczyły jej po jednym, czy dwóch dniach, a spały na specjalnych drewnianych klockach by ich nie naruszyć w czasie snu. Co do tańca. xD na pewno nie wyglądało to tak jak w filmie.

Hmm... ale kimono chciałabym przymierzyć. Tylko ile ja bym była ubierana >_<

 

#18 2010-08-27 09:44:25

 Lawend

Gakusei

Punktów :   

Re: Kimona

Też bym chciała kimono. ;_;
Takie jedwabne, w kwiaty... *,*


http://i52.tinypic.com/11cfxj9.png

Offline

 

#19 2011-02-20 13:06:39

 chechu

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Kimona

o, pierwsze mi się bardzo podoba ^^ no i jest niebieskie <3
jednak wolę zupełnie krótkie kimona w wresji lolity ;3
http://img130.imageshack.us/img130/1990/1ct0001202.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/8421/aaaadktrjliaaaaaaqiq.jpg


http://img838.imageshack.us/img838/1143/ffdff.jpg
亀ちゃん、愛してる ♥   

Offline

 

#20 2011-02-23 18:59:49

 Yokan

Gakusei

Punktów :   

Re: Kimona

To drugie kimono w wypowiedzi Monsun jest po prostu świetne! Gdyby ktoś mi takie dał to bym w nim biegała dzień i noc xd. Ale pierwsze też mi się bardzo podoba.


http://img577.imageshack.us/img577/8535/direngreygroup31000.jpg

Offline

 

#21 2011-02-24 12:19:16

Iwaya

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Kimona

To pierwsze z postu Monsun i oba z postu Cześka są świetne mimo, że na pewno nie klasyczne ;D
To ja dam taki klasyczny przykład ^^
http://infolab.stanford.edu/~qluo/pict/mayumi/kimono.jpg
kolor mi się podoba i ma bardzo ładny wzór
za to te... no cóż x___________x'
http://3.bp.blogspot.com/_sbsmcTLNmOQ/TFKr3myoCwI/AAAAAAAAAuM/UGIrFGKb6Hc/s1600/kimono2.jpg


http://img263.imageshack.us/img263/3245/sygna22.png


  ♥ AKAME 赤亀 仁仁  ♥ 横尾渉 Wataru


http://24.media.tumblr.com/tumblr_le7oqh0hiL1qa1txjo1_100.gif

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://blog-silownia.com.pl/plan-treningowy-jaki-d pokoje w Kołczewie projekty materace koło