#1 2009-08-12 16:15:04

 Etinette

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Ishi dourou

Ishi dourou (jap. 石灯籠, Ishi dourou?) - kamienne latarnie będące ważnym elementem japońskich ogrodów. Oryginalnie wykonane z japońskiego granitu. Pełnią rolę zarówno dekoracyjną, jak i funkcjonalną, oświetlając drogę przed wejściami do świątyń. Towarzyszą zwłaszcza przy okazji wieczornych spotkań na ceremonii parzenia herbaty ceremonia parzenia herbaty. Były dostosowane do wymiarów ogródu, a ich umieszczaniem w ogrodzie rządziły ścisłe, opracowane przed wielu laty reguły.

Budowa latarni: daszek, pierścień, komora ogniowa, podstawa komory ogniowej, trzon, podstawa, a w niektórych typach także nóżki

Latarnie dzielą się na wiele typów, a oto podstawowe:
* Tachi gata - ustawiana w dużych ogrodach mogła mieć nawet 2 metry. Okrągły trzon, sześciokątna podstawa, rzeźbiony daszek zakończony klejnotem.
* Ikekomi gata - charakteryzuje się brakiem podstawy na spodzie, oraz wizerunkami Buddy na trzonie. Stawiano je zazwyczaj na początku drogi lub wzdłuż alei, blisko kamiennego basenu chozubachi.
* Yukimi gata (jap. 雪見型, Yukimi gata?) - miały szeroki kapelusz chroniący je przed śniegiem. Ustawiane przy wodzie.
* Oki gata - małe, okrągłe latarenki używane do oświetlania obrzeży stawów i ścieżek.

Jak wam się podoba taki japoński sposób na oświetlenie ogrodu?



http://img15.imageshack.us/img15/5617/kameei.jpg

Offline

 

#2 2009-08-13 18:16:06

Mana

cc66ff

Re: Ishi dourou

Myśle, że są cudowne. Za kilka lat ja bęndę mieszkać w Japonii, to chcę mieć takie. ^^

 

#3 2009-08-13 18:20:55

toshi

cc66ff

Re: Ishi dourou

sa śliczne :3
w sam raz do japońskich ogordów :3

 

#4 2009-12-30 20:37:20

 paranoidalna

Meijin

Punktów :   

Re: Ishi dourou

Zgodzę się z Sayuu

Też bym chciała takie zamiast jakichś brzydkich metalowych czy tam jeszcze czegoś innego..

Mi się tam bardzo podobają ;3


http://img708.imageshack.us/img708/8607/kagaminetwinsbestfriend.jpg

Offline

 

#5 2009-12-31 16:08:44

zdzisuafa

Ronin

Punktów :   

Re: Ishi dourou

bardzo ładne, na pewno lepsze niż metalowe lampy ; p

ale ja chyba nie chciałabym takiej mieć, nie wiem, trochę kojarzy mi się z cmentarzem, nie wiem czemu ; d

Offline

 

#6 2010-03-25 22:46:59

valentine

cc66ff

Re: Ishi dourou

Lepiej,że kojarzą się z cmentarzem,niż z paniami wykonującymi 'najstarszy zawód świata' ;P

a tak na poważniej- wydaje mi się,że  ishi dourou wprowadzają niezwykły klimat wieczorami do takich ogrodów,
szczególnie jesli się komponują z całością jego 'architektury' i stylem...można się wtedy niemal przenieść w czasie
do wczesnośredniowiecznej Azji

(nie uwzgledniajac elektrycznosci jako źródło światła oczywiście...:d)

Ostatnio edytowany przez valentine (2010-03-25 22:47:46)

 

#7 2010-04-01 14:28:00

 KatadziinaChan

Meijin

Punktów :   

Re: Ishi dourou

Te lampy wprowadzają przyjemny klimat i uspakajają ^^ Muszę sobie taką załatwić xD


http://i41.tinypic.com/14n30p.jpg
*.*

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Nowa Sarzyna ciechocinek noclegi