#1 2011-05-18 10:09:12

BillieTheKid

Host

Punktów :   

Lektury

Wiadomo, jak to bywa w szkole - czasem zmuszają nas do czytania czegoś, co przydaje się później jak umiejętność odnalezienia parametrów wierzchołka paraboli w układzie współrzędnych.
Przechodząc do sedna: lektury to zło konieczne czy dar niebios? A może jednak czasem uda się znaleźć jakąś interesującą perełkę, którą warto było przeczytać? Macie jakieś ulubione szkolne lektury - książki, których w życiu byście nie przeczytali, a stały się Waszymi ulubionymi?


Lady Zgaga FTW!
http://i662.photobucket.com/albums/uu342/bansheesref/4dcd21c944f54.gif

Offline

 

#2 2011-05-18 16:17:20

 Miwako

Dachinko

Punktów :   

Re: Lektury

Najbardziej podobało mi się ,, W 80 dni dookoła świata " Boskie po prostu *-*


http://img820.imageshack.us/img820/170/61474156.jpg



I can believe but I couldn't see...

Offline

 

#3 2011-05-18 16:22:12

 osiou

kpopowiec

Re: Lektury

Bardzo dobry temat ~
Osobiście zakochałam się w Nad Niemnem Orzeszkowej. Nigdy bym nie pomyślała, że zachwyci mnie książka tego typu : )

Offline

 

#4 2011-05-18 16:47:50

 Kasumi-chan

Dachinko

Punktów :   

Re: Lektury

Tylko jedna lektura przypadła mi kiedykolwiek do gustu ;>
"Poczwarka" - momentami denerwująca, ale ogółem świetna


Japonia jest bogiem,
Anime nałogiem,
J-music zabawą,
Yaoi podstawą ^^

Offline

 

#5 2011-05-18 17:26:50

Janney

Ronin

Punktów :   

Re: Lektury

O kurcze, nie pamietam wszystkich lektur, ktore mialam ;o
Ale tak to tylko jedna lektura była według mnie godna przeczytania - Kamienie na szaniec.
My mieliśmy też wiedzmina jako lekture co mi sie podobało ;>
No i Buszujący w zbożu, co właśnie czytamy ^.^

A tak to żałuję że większość lektur sa takie... staaare ;< no bo... te niby najważniejsze lektury jak np. Pan Tadeusz dotyczą zupełnie innych czasów, ok, rozumiem że mają dużą wartośc historyczną i powinniśmy się z nimi zapoznać... ale ej! takie "z naszych czasów" też powinniśmy znać! No chociaż kilka! Z obowiązkowych lektur nie ma chyba nic żadnego współczesnego autora... >.<


http://26.media.tumblr.com/tumblr_lutekaEPX81r09l4ho1_500.gif

Offline

 

#6 2011-05-20 17:45:47

 chechu

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Lektury

@Janney
może poloniści uważają, że Mickiewicz albo Prus, albo inna cholera, są wiecznie żywi xD
A tak po za tym to Kamienie na Szaniec także mi się strasznie podobały~~ w gimnazjum jeszcze czytałam lektury XD

Osobiście twierdzę, że lektury są bezsensu~~ jeszcze gdyby one ciekawe były ... ale kto mi powie, cóż ciekawego jest w Panu Tadeuszu czy Lalce, czy innym, dziwnym tworom polskich pisarzy (niektórzy chyba byli naćpani, jak pisali te swoje powieści xd)
Jednak jest parę książek, które mi się podobały. Na przykład Romeo i Julia. uważam że to naprawdę cudowna historia dwojga kochanków, którzy nawet umrzeć musieli razem. I nie to, ze jest krótka, bo to akurat mi wsio rybka, ale lubię dramaty, jeśli oczywiście są ciekawe...
Z lektur z gimnazjum pamięta ... mhm, Medaliony ... w sumie podobały mi się xd chociaż czasami zbierało mi się na wymioty, jak to wszystko czytałam... ale sam fakt, że to jest spisane z prawdziwego życia, wręcz mnie poraża. Okrucieństwo ludzi chyba nie zna granic.


http://img838.imageshack.us/img838/1143/ffdff.jpg
亀ちゃん、愛してる ♥   

Offline

 

#7 2011-05-20 22:28:46

BillieTheKid

Host

Punktów :   

Re: Lektury

W "Panu Tadeuszu" masz miłość, odwagę, wojnę o ojczyznę, elementy komiczne, a jakby tego było mało, kiedy recytujesz z pamięci takie kilometrowe kawałki (szczególnie "Klucznikiem siebie tytułował,/Iż ten urząd na zamku przed laty piastował./I dotąd nosił wielki pęk kluczów za pasem,/Uwiązany na taśmie ze srebrnym kutasem") ludzie patrzą z niemym podziwem.
A w "Lalce" masz piękną Izabelę, która okazuje się być pustą wszetecznicą i Bogowi ducha winnego faceta, który jest w niej beznadziejne zakochany. Czyli takie romansidło, tylko ambitniejsze.
Ale chyba nie jestem obiektywna XD
No i jak to było w "Ferdydurke" - wybaczcie epicką długość fragmentu, ale chyba nadal jest aktualny w wielu szkołach - - Hm... Hm... A zatem dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? Dlaczego płaczemy z poetą czytając ten cudny, harfowy poemat 'W Szwajcarii'? Dlaczego, gdy słuchamy heroicznych, spiżowych strof 'Króla Ducha' wzbiera w nas poryw? I dlaczego nie możemy oderwać się od cudów i czarów 'Balladyny'... Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był! Wielkim poetą! Zapamiętajcie to sobie, bo ważne! Dlaczego kochamy? Bo był wielkim poetą. Wielkim poetą był! Nieroby, nieuki, mówię wam przecież spokojnie, wbijcie to sobie dobrze do głowy (...).


EDIT: Trzy razy pisałam słowo "fragmentu", za każdym razem fail.

Ostatnio edytowany przez BillieTheKid (2011-05-20 22:29:43)


Lady Zgaga FTW!
http://i662.photobucket.com/albums/uu342/bansheesref/4dcd21c944f54.gif

Offline

 

#8 2011-05-21 03:26:45

 chechu

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Lektury

Może i mam tam miłość, ale przy niej zasypiam XD to jest tak: chechu otwiera np. Pana Tadeusza, czyta parę zdań.... i już jest w świecie snów XD Jakby oni pomyśleli i nie robili takich opisówek to by można było to jeszcze przeczytać. A to to się ciągnie i ciągnie i ciągnie i dajcie sobie spokój. w gim księgę którąś tam, tę najkrótszą, zmusiłam się i czytałam w autobusie (pewnie przeczytałam to tylko i wyłącznie dlatego, że w gim się jeszcze uczyłam, i chciałam mieć dobre oceny xd)
Izabela .... głupia s*** że tak powiem xd zakochane to to w sobie i chol*rna materialistka.
a recytować z pamięci nie umiem. Nawet jak już bym się nauczyła, nie potrafiłabym przed kimś wystąpić xd tylko "litwo ojczyzno moja... bla bla bla" udało mi się wypowiedzieć (z tego co pamiętam, bo dawno było, to dostałam za to 3 na szynach xd)


http://img838.imageshack.us/img838/1143/ffdff.jpg
亀ちゃん、愛してる ♥   

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pasjart.pl chustonoszenie