#1 2009-08-12 15:50:07

 Etinette

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Język japoński

Pismo japońskie wywodzące się z pisma chińskiego jest jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajów pism. Chińskie znaki (słowo kanji - znaczy "znaki cesarstwa Han") oparte są bowiem na piśmie obrazkowym, gdzie jeden znak symbolizuje jedną ideę.

Tradycyjnie język japoński zapisywany był, podobnie jak inne języki wschodnioazjatyckie, w pionowym formacie tategaki. Znaki zapisywane były w kolumnach, od góry do dołu, a kolumny następowały w kolejności od prawej do lewej. Historycznie zapis poziomy stosowany był jedynie w razie konieczności zmieszczenia napisu na poziomym i niskim miejscu, wówczas znaki zapisywane były również od prawej do lewej (reprezentując kolumny składające się z jednego znaku). Obecnie zapis pionowy w kolumnach w dalszym ciągu jest używany, np. w gazetach, komiksach, na grzbietach książek, czy kartek z życzeniami, natomiast zapis poziomy od prawej do lewej używany jest sporadycznie.

Najpowszechniejszym sposobem zapisu języka japońskiego jest obecnie zapis poziomy yokogaki, od lewej do prawej, podobnie, jak języków europejskich. Pojawił się on pod koniec XIX wieku, w epoce Meiji początkowo na potrzeby japońskich słowników języków europejskich. Zapis ten następnie stopniowo się rozpowszechniał, zwłaszcza po II wojnie światowej; duży wpływ miał na to język angielski oraz technika komputerowa, preferująca zapis tekstu poziomy od lewej do prawej. Zapis taki jest też wygodniejszy w tekstach naukowych i zawierających słowa z języków obcych.

Żeby czytać i pisać po japońsku, należy znać:

1. około 2000 znaków kanji
2. dwa alfabety sylabiczne kana, czyli hiragana i katakana
3. dodatkowo rōmaji - w tłumaczeniu: 'znaki łacińskie' (większość polskich), czyli zapis alfabetem łacińskim - używany głównie w materiałach dla obcokrajowców. Pewna grupa słów, głównie obcojęzycznych skrótów (np. NATO, FTP), jest zwykle pisana w rōmaji.

O ile nauka kana wymaga najwyżej kilku wieczorów przy korzystaniu z materiałów ogólnie dostępnych w Internecie (choćby na polskich Wikibooks), nauka kanji bezwzględnie wymaga więcej wysiłku intelektualnego.

Na szczęście nie trzeba znać całego kanji żeby zacząć czytać po japońsku. Jest tu kilka wyjść:

1. Materiały w całości pisane w rōmaji.
2. Materiały w całości pisane w hiragana.
3. Znaki kanji z dodaną furigana (znane też jako "ruby")

A wy co uważacie na temat tego języka, przyciąga was czy może wręcz przeciwnie?



http://img15.imageshack.us/img15/5617/kameei.jpg

Offline

 

#2 2009-08-13 13:03:41

Mana

cc66ff

Re: Język japoński

Ja umiem tylko trochę ten język, czyli pare słów...

 

#3 2009-08-13 14:43:06

toshi

cc66ff

Re: Język japoński

mam zamiar się go pouczyć gdy skoncze studia :3 bo za duzo jezykow naraz to nie dobrze xD wystarcza mi narazie te wsio xD z tego co słyszałam nie jest zbyt trudny najgorzej kanji :3 a ogółem zna się troche słow z animcow xd

 

#4 2009-08-13 15:09:31

Dies-Irae

cc66ff

Re: Język japoński

Ja się go właśnie uczę, niedawno zaczęłam, z srewisu online^^ Męczę się z hiraganą, katakaną i kanjii^^ Czytać to łatwo, ale pisać już trudniej. No i kanjii najtrudniejsze.

A język mnie od dawna pociąga, po prostu mi się niesamowicie podoba.

 

#5 2009-08-16 13:32:08

satosz

cc66ff

Re: Język japoński

no, jeżeli dobrze pojdzie to zamierzam isc na japonistyke na UJ ^^
jak na razie moj japonski jest bardzo ograniczony, opanowalam hiragane i katakane, kanji jak na razie sobie darowalam xD

 

#6 2009-08-18 22:18:32

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

Ja mam opanowaną hiraganę i katakanę,wbrew pozorom nie jest to takie straszne jak się nad tym  choć trochę posiedzi ^^' I to też dzięki serwisowi japonka.pl
Za to kanji...hm,cóż.Z tym muszę poczekać do studiów (raczej moje upodobania sie nie zmienią i skończę na japonistyce ^^)

 

#7 2009-08-24 22:04:07

Hukou

cc66ff

Re: Język japoński

Ja też planuję iść na japonistykę. Jak narazie uczestniczę w kursie japońskiego z ESKK. Polecam wszystkim zainteresowanym Kurs jest świetnie zrobiony, poszczególne lekcje łatwo wchodzą, a rozwiązywanie ćwiczeń i prac domowych pomaga utrwalić wiedzę. Oczywiście początki jak to początki - mogą być trudne. Szczególnie, że gramatyka zupełnie inna, niepodobna do języków europejskich, gdzie angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego itd. uczymy się właściwie według jednego schematu. Ale własnie przez tą odmienność japoński jest taki fascynujący, czyż nie?

 

#8 2009-08-24 22:27:13

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

oczywiscie ze jest
ESKK? to portal?program?cos do sciagniecia? ^^'

 

#9 2009-08-25 11:38:48

Hukou

cc66ff

Re: Język japoński

http://japonski.eskk.pl/
Tutaj można poczytać

 

#10 2009-08-25 20:08:54

JEwa

cc66ff

Re: Język japoński

ja sobie kupilam jakies plyty pimsleur czy czegos do japonskiego ale tylko ze tak to ujme mowionego a z pisania to nic... Ale jezyk piekny, jeden z  moich ulubionych...

 

#11 2009-08-26 13:18:59

Turquoise

cc66ff

Re: Język japoński

Ja sobie kupiłam audio kurs i cóż edukuję się
Ale ciężko mi idzie kana... Słówka dużo łatwiej, ale grunt to motywacja

 

#12 2009-08-28 16:15:15

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

słówka niektóre mi podświadomie wchodzą,jak oglądam anime albo jakieś filmy po japońsku z angielskimi napisami.

 

#13 2009-08-30 23:16:56

JEwa

cc66ff

Re: Język japoński

bo chyba wlasnie najwieksze trudnosci sa jednak z alfabetem(tami) nie?? bo jednak kurcze... no jak by na to nie spojrzec, czuje ze mnie to przerasta;P

 

#14 2009-09-07 18:52:55

black_shame

cc66ff

Re: Język japoński

Powolutku i do celu, uczę się od mniej więcej roku - z tym, ze cały czas stoję w miejscu, bo głupie przerwy mi zawsze wypadają. Leniwa jestem, ot co. Więc na razie męczę hiraganę.
A język moim zdaniem cudowny, taki melodyczny. Piękny.

 

#15 2009-09-07 20:09:45

Kagami

cc66ff

Re: Język japoński

Mi sie troche niechce przyznam bez bicia :]
Ale fajnie brzmi japonski ^^
Szkoda ze japonistyka to tak oblegany kierunek ;/

 

#16 2009-09-10 15:54:19

ciastkozdzemem

cc66ff

Re: Język japoński

Mam ESKK - braciszek kupił. Sama z tego korzystam i powiem, ze warto. Naprawde mozna się wiele nauczyć. Jak i języka i kultury. Umiem osobiscie Hiraganę i Katakanę oraz pere znaków Kenji. Też polecam stronę www.japonka.pl jak osoba tam gdzieś powyzej wymieniła - przydatna, tam też można się wiele nauczyć.

Ostatnio edytowany przez ciastkozdzemem (2009-10-08 21:30:24)

 

#17 2009-09-22 18:48:14

Toshiko

cc66ff

Re: Język japoński

Bardzo podoba mi się język japoński i kiedyś próbowałam sama nauczyć się pisać hiraganą i katakaną, ale z powodu mojego lenistwa się nie udało xP
A teraz chodzę na kurs teraz we wrześniu właśnie zaczęłam II stopień nauki tego języka ^^ Wreszcie udało mi się opanować hiraganę i katakanę jak mam "nad sobą" nauczyciela xP Kanji też stopniowo się uczymy i nie jest to aż tak straszne jak się wydaje.
Polecam takie kursy bo można też się dowiedzieć wielu bardzo ciekawych rzeczy na temat kultury x)

 

#18 2009-09-29 20:10:22

Edcetera

cc66ff

Re: Język japoński

No nie wierzę, że jeszcze się tu nie wypowiedziałam..

Uwielbiam ten język, cudny jest. *-* Wszyscy moi znajomi uważają, że to tylko jakieś 'cingciangciong', ale w ogóle się nie znają, ot co. ;D
Znam trochę podstawowych i mniej podstawowych zwrotów i kilka słówek.. No i niekiedy potrafię zrozumieć, co kto mówi, mimo iż nie mam żadnych napisów. ^^' Nawet jeśli nie potrafię słownie przetłumaczyć, co kto tam powiedział, to znam tego ogólny sens i mi więcej nie potrzeba. ;D
Mam zamiar sobie kupić kurs tego języka, jest w Empiku całkiem niedrogi.. Ahh, będę szalała. *-* Znaczy ten. Nie ja kupię, tylko mama, bo ciągle powtarza, że powinnam się zacząć uczyć japońskiego, to przynajmniej będzie jakiś pożytek z tego, że oglądam na okrągło anime.. x)

 

#19 2009-11-13 22:10:08

Iwaya

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Język japoński

Znam biegle hiraganę i katakanę  z  kanji znam kilka znaków na razie ale ciągle się uczę ^_^ Jakieś tam różne proste zdania czy zwroty też znam :3 Bardzo podoba mi się ten język... japoński i koreański jak dla mnie to dwa najpiękniejsze języki na świecie <3


http://img263.imageshack.us/img263/3245/sygna22.png


  ♥ AKAME 赤亀 仁仁  ♥ 横尾渉 Wataru


http://24.media.tumblr.com/tumblr_le7oqh0hiL1qa1txjo1_100.gif

Offline

 

#20 2009-11-13 22:19:20

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

hiragana wg mnie wcale nie jest taka trudna jak się wydaje. ;3

 

#21 2009-11-14 22:22:24

Lladia

cc66ff

Re: Język japoński

Hiragana jest prosta, a z katakaną jest nieco więcej problemów no bo rzadziej się jej jednak używa, a przy kanjiach po 300 zaczęło się wszystko mieszać Ponoć jednak po jakimś 1tyś jest łatwiej bo znaki zaczynają dość często być połączeniem dwóch innych itd.

 

#22 2009-11-16 21:12:51

zdzisuafa

Ronin

Punktów :   

Re: Język japoński

taak, hiragana jest wręcz banalna ;D katakanę zaczynam zapominać, muszę sobie ją odświeżyć, natomiast kanji zostawiam sobie na wakacje, bo teraz nie mam za bardzo do niego głowy... mnie by się wszystko pomieszało po 100 znakach... ale mam nadzieję, że jak się postaram to nie będzie tak źle ( :

Offline

 

#23 2009-11-16 22:16:48

Kikyo

cc66ff

Re: Język japoński

Obie kany są łatwe... ale znajdź tu licealisto wolny wieczór XD

 

#24 2009-11-17 16:17:15

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

kwestia czasu.ja ogolnie takie rzeczy szybko przyswajam bo jestem wzrokowcem i kinestetykiem ;3

 

#25 2009-11-17 18:59:03

Lladia

cc66ff

Re: Język japoński

Ja niestety nie jestem wzrokowcem, więc mam problemy z pisaniem. Dużo łatwiej mi się czyta.

 

#26 2009-11-23 21:55:38

Chou

cc66ff

Re: Język japoński

Ja uczę się od przeszło roku ^^ Ale myślę, że opanowałam dość dużo... Bo umiem trochę więcej niż podstawową rozmowę, całą hiraganę i katakanę + 300 znaków kanji. Moja przygoda z Japonią własnie zaczęła się od języka ^^" To chyba jedyna rzecz, jakiej lubię się uczyć. Jeśli ktoś chciałby poćwiczyć japoński w pisaniu w rozmowie to zapraszam xD

 

#27 2009-11-24 19:35:17

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

Właśnie jeśli się czuje,że coś przychodzi nam z  latwością,ba nawet nie z łatwością,tylko przyjemnością-powinno się naprawdę iść w tym kierunku.
Ale moi rodzice nie chcą syszeć o tym,że chciałabym iść na japonistykę,chociaz niby mam talent do jezykow i takie tam.No to co,bede studiowac filologie angielska i co,nauczycielem zostane?! NO WAY. :F

 

#28 2009-11-24 22:01:29

 chechu

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Język japoński

uczę się japońskiego w empiku ^^ mam świetnego lektora (koleś rozbraja xd potrafia całą lekcje siedzieć i się śmiać xd), uczy nas nie tylko języka ale i kulturę (origami, kaligrafia, jedzenie pałeczkami xd)
Mi przychodzi łatwo, choć gdybym nie musiała chodzić do szkoły (-.-) to bym jeszcze lepiej znała ten język ... a chcę się nauczyć bo chciałbym studiowac w Japonii, choć nie wiem co z tego wyjdzie O.o


http://img838.imageshack.us/img838/1143/ffdff.jpg
亀ちゃん、愛してる ♥   

Offline

 

#29 2009-11-24 22:24:59

Chou

cc66ff

Re: Język japoński

Studia w Japonii to masa kasy DDDDDD:
Sama chciałam studiować costam, bo chciałam po liceum wyjechać już, bo korwa, w wieku 25 lat to ja nie chcę :C Ale niestety raczej nie będe, bo nie śpię na pieniądzach XD Pojadę jako głąb po liceum bez wykształcenia o.O

 

#30 2009-11-24 22:49:34

Ppx

Host

Punktów :   

Re: Język japoński

A jakie są kierunki studiów w Japonii?

Offline

 

#31 2009-11-25 12:03:16

Iwaya

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Język japoński

Przeczytaj sobie na stronie ambasady polskiej w Japonii.


http://img263.imageshack.us/img263/3245/sygna22.png


  ♥ AKAME 赤亀 仁仁  ♥ 横尾渉 Wataru


http://24.media.tumblr.com/tumblr_le7oqh0hiL1qa1txjo1_100.gif

Offline

 

#32 2009-11-25 17:21:57

valentine

cc66ff

Re: Język japoński

Ale ciekawa jestem czy na jakims kierunku w polsce mozna dostac stypednium i wyjechac do Japonii :>>>

 

#33 2010-10-12 15:39:12

Iwaya

Queen of KAT-TUN

Punktów :   

Re: Język japoński

valentine pewnie już tu nie zagląda ale jeśli takie sprawy nadal kogoś  by interesowały to odsyłam do strony ambasady polskiej w Japonii, tam wszystko ładnie napisane jeśli chodzi o naukę, stypendia i temu pokrewne sprawy ^^
No to pochwalcie się, robicie jakieś postępy w nauce ? Ja się szczerze przyznam, że się chyba cofam, kekekeke ~ bo w sumie tak można nazwać zastój w nauce ^^ szczególnie jeśli chodzi o pismo, bo zwrotów i słówek znam coraz więcej a dzięki Zero z despa już wiem nawet co to znaczy naka naka / なかなか/ hahahha


http://img263.imageshack.us/img263/3245/sygna22.png


  ♥ AKAME 赤亀 仁仁  ♥ 横尾渉 Wataru


http://24.media.tumblr.com/tumblr_le7oqh0hiL1qa1txjo1_100.gif

Offline

 
Partnerzy:

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset na mokotowie i ursynowie przegrywanie kaset vhs mokotów tolkien wellness ciechocinek cennik